פארק ענבה - תמונה כללית של מודיעין (צילום: יאיר חרמון)
(צילום: יאיר חרמון)

מודיעין – העיר שבה תוחלת החיים היא הגבוהה ביותר בארץ

השנתון הסטטיסטי החדש שהפיקה עיריית מודיעין מכבים רעות חושף את כל הנתונים על מאפייני משקי הבית והשכונות, כולל תחזיות עתידיות. כל מה שרציתם לדעת על העיר ולא העזתם לשאול

פורסם בתאריך: 11.3.21 07:36

היחידה לתכנון אסטרטגי ומחקר בעיריית מודיעין מכבים רעות, בניהולה של ד"ר אופיר לנג, עמלה בחודשים האחרונים על הכנת השנתון הסטטיסטי, שכולל ניתוח המצב הקיים ונתונים המשקפים את אופייה של העיר, בנוסף לתחזיות עתידיות במדדים שונים. המידע כולל מאפיינים פיזיים ואנושיים של העיר בכללותה ובפילוח השכונות, כגון: מספר תושבים, מאזן הגירה, ריבוי טבעי, נתוני בינוי, דיור, מסחר ותעסוקה, חינוך והשכלה, מאפיינים כלכליים, עבודה ורווחה, מרכזי פעילות, שטחים ירוקים ועוד.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


בסיס הנתונים בשנתון נאסף והוצלב מתוך סקרים עירוניים, הלשכה לסטטיסטיקה, משרד הפנים, ביטוח לאומי, שירות התעסוקה ומשרדי הממשלה השונים. על פי הנתונים, מונה כיום אוכלוסיית העיר 97,017 תושבים. גידול של 1.6 אחוזים בשנת 2020 לעומת 2019. תוחלת החיים בעיר היא הגבוהה ביותר בארץ, בשיעור של 86.3, לצד מגמת ירידה עקבית בשיעור הריבוי הטבעי.

בפילוח הגילאים, ניתן לראות בבירור כי מודיעין מכבים רעות היא עיר צעירה עם אחוז גבוה של ילדים מגיל לידה ועד 19 בהשוואה לממוצע הארצי בארץ, כאשר 92 אחוזים מצעירי העיר מסיימים בגרות בהצלחה, בפער ענק לעומת השיעור הארצי שעומד על 70 אחוז בלבד.

בעיר יש 25,825 בתי אב, עם ממוצע נפשות של 3.7 למשק בית, במעמד סוציואקונומי גבוה – 9. נתונים נוספים באשר לאופי משקי הבית מגלים כי ישנם 7,470 בעלי כלבים בעיר וממוצע הפסולת ליום לנפש עומד על 1.3 ק"ג. בהיבט של שירותים חברתיים ניתן לראות כי בשנה האחרונה חלה עלייה מסוימת במספר בתי האב המטופלים באגף. 34 אחוזים מהם עקב בעיות הנובעות מזקנה ו-32 אחוזים עקב מוגבלויות שונות.

בתחום התכנון והבנייה, שטח העיר הינו 55 אלף דונם, מחציתו ירוק. בשנת 2020 ניתן לראות קפיצה משמעותית, במתן היתרי בנייה ובתוספת יחידות דיור, זאת על אף תקופת הקורונה המאתגרת. בעיר 1,792,086 מ"ר שטחים שלא למגורים, מתוכם 362,673 מ"ר ברוטו שטחים עסקיים באזורי התעסוקה, 20,586 מ"ר שטחי מסחר בהיתר במרכז העיר החדש, ו-1,543,135 מ"ר ברוטו שטחי תעשייה ולוגיסטיקה בעיר. עוד מגלים הנתונים כי בעיר 50 ק"מ תשתית שבילי אופניים, נתון אשר מציב את מודיעין במקום השני בארץ לאחר תל אביב-יפו.

הגיל הממוצע בעיר עומד על 32.7, כאשר השכונות בהן בגיל הממוצע הצעיר ביותר הן השכונות החדשות – ציפורים ונופים. בשכונות הוותיקות ביותר, רעות ומכבים, ישנו נתון מפתיע בהשוואה לנתונים העירוניים והארציים, המראה כי בשכונות אלו ישנם יותר גברים מנשים – 51 אחוז גברים לעומת 49 אחוז נשים.

השנתון נחתם בתחזיות מעניינות בנוגע לעתיד העיר מבחינה דמוגרפית, גילאים, מסחר ותעסוקה. ניתוח צפי שימושים בשטחים, בהתבסס על מימוש תכנית המתאר, מצביע על גידול משמעותי במשרדים, עסקים ולמעלה מ-122,500 מועסקים בעיר. נתון זה משתלב עם הגידול הצפוי במספר התושבים בעיר, שמצביע על חציית 100 אלף תושבים לאורך השנתיים הקרובות, וגידול של כ-7,000 יחידות דיור בעשור הקרוב. לפי התחזית, העיר צפויה להתבגר בהתאמה לפילוח הגילאים במדינה.

ראש העיר חיים ביבס מוסר: "מאגר הנתונים שהקמנו משקף את ההווה, ולא פחות חשוב מכך את העתיד אליו נהיה ערוכים בכל ההיבטים העוטפים את איכות החיים בעיר. אין ספק כי השנתון שנעשה בהובלת חבר המועצה ומחזיק תיק האסטרטגיה, ברוך בוחניק, מציג נתונים מעניינים על עירנו ומלמד יותר מכל על עיר איכותית, מרכזית, מתקדמת ומובילה שקצב התפתחותה מהיר. זאת לצד מגמות שאנו מזהים ובונים להן את המענים הטובים ביותר לשנים הבאות. השנתון מפורסם באתר העירייה בשקיפות מלאה לתושבים, השותפים החשובים של העירייה, ומאפשר לכל אחד ואחת לקבל ידע נרחב אודות העיר בה הוא גר".

מחזיק תיק האסטרטגיה, ברוך בוחניק: "השנתון שיצרנו ביחידה האסטרטגית הוא גם כלי קריטי להבנת המציאות העירונית, ויסייע לנו לקבל החלטות ענייניות, עכשוויות ועתידיות על בסיס נתוני אמת לטובת הצלחת העיר ותושביה".

לשנתון הסטטיסטי המלא לחצו כאן.


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ – "כל העיר עדכונים בזמן אמת4"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 המייל האדום של "כל העיר"[email protected]


תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר