נרות שבת (צילום: ציון הלוי, מתוך ויקיפדיה)
נרות שבת (צילום: ציון הלוי, מתוך ויקיפדיה)

זמני כניסת ויציאת השבת במודיעין ופרשת השבוע

ט"ו באב תשע"ט, 16.8.2019: מתי נכנסת השבת במודיעין ומתי היא יוצאת? שבת, ט"ז באב, פרשת ואתחנן

פורסם בתאריך: 8.8.19 21:37

עדכון אחרון: 14.8.19 09:00

כניסת השבת: 19:03

יציאת השבת: 19:25פרשת ואתחנן

"בפרשת השבוע, פרשת ואתחנן, נאמר, 'וְעָשִׂיתָ הַיָּשָׁר וְהַטּוֹב בְּעֵינֵי ה', לְמַעַן יִיטַב לָךְ וּבָאתָ וְיָרַשְׁתָּ אֶת הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֶיךָ' (דברים ו, יח)", אומרת שלומית גריבסקי, מנכ"לית עמותת 'עלה' בירושלים, בבואה לבאר את פרשת השבוע, ומוסיפה: "למקרא הדברים, נראה שמדובר במצווה בלתי ברורה. מה כוונת הכתוב במילים 'ועשית הישר והטוב בעיני ה'?', כיצד אמור לדעת לומד התורה מהו הישר והטוב בעיני ה'? אם מדובר במצוות האחרות, אז די היה לכתוב את המצוות האחרות, ומדוע צריך להוסיף עוד ציווי כללי של עשיית הישר והטוב?".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של כל העיר מודיעין


גריבסקי ממשיכה ומציינת כי "הרמב"ן מפרש במקום: 'על דרך הפשט יאמר – תשמרו מצוות השם ועדותיו וחוקותיו ותכווין בעשייתן לעשות הטוב והישר בעיניו בלבד'. זאת אומרת, אומר הרמב"ן, הכוונה היא באמת כי עלינו לקיים את כל מצוות ה', אך מה שמוסיף הביטוי 'ועשית הישר והטוב' הוא הכוונה שיש להתכוון בעת שמקיימים את המצוות. יש לעשותן בכוונה לקלוע לְמה שישר וטוב בעיניי ה'".

"יחד עם זאת", היא מוסיפה, "הרמב"ן ממשיך ומביא גם פירוש אחר – 'ולרבותינו בזה מדרש יפה, אמרו: זו פשרה ולפנים משורת הדין. והכוונה בזה, כי מתחילה אמר שתשמור חוקותיו ועדותיו אשר צווך, ועתה יאמר גם באשר לא צווך – תן דעתך לעשות הטוב והישר בעיניו, כי הוא אוהב הטוב והישר'. לפי פירוש שני זה, מצוות 'ועשית הישר והטוב' אינה עוסקת רק באופן שבו יש לקיים את המצוות, אלא יש בה תוספת ממשית, שמשמעותה: גם בתחומים שלא צוּוֵיתָ בהם, עדיין תשתדל לעשות מה שטוב וישר בעיני ה'. ההנחה שמאחורי פירוש זה, היא שהתורה, ככל שהיא מקיפה, עדיין לא מצליחה לתת הוראה מדויקת לכל מצב ומצב, ועדיין יהיו נסיבות שונות ומגוונות שבהן יעמוד היהודי שומר המצוות ויתהה – כיצד עלי לנהוג? לכך נדרש עקרון מנחה כללי יותר, וזהו "ועשית הישר והטוב".


שלומית גריבסקי, מנכ"לית עמותת 'עלה' בירושלים (צילום: פרטי)

שלומית גריבסקי, מנכ"לית עמותת 'עלה' י-ם (צילום: פרטי)


גריבסקי אומרת עוד כי "הרמב"ן כותב בהמשך דבריו – 'וזה עניין גדול. לפי שאי אפשר להזכיר בתורה כל הנהגות האדם עם שכניו ורעיו, וכל משאו ומתנו, ותיקוני היישוב והמדינות כולם, אבל אחרי שהזכיר מהם הרבה… חזר לומר בדרך כלל שיעשה הטוב והישר בכל דבר… עד שיקרא בכל ענין תם וישר'. אכן, במהלך חיינו המורכבים, אנו נתקלים באינספור התלבטויות ושאלות – חלקן יומיומיות וקלות יותר וחלקן כבדות-משקל ומכריעות – אשר אין להן "תשובת בית ספר" בספרי ההלכה הרגילים. ואם כך הוא בחיים נורמטיביים, קל וחומר כאשר אנו, בעלה, מנסים לדעת כיצד לנהוג בילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית קשה ועם מורכבות רפואית. במרבית המקרים הנתונים מאתגרים מאד ואין "מדריך" או מקורות המנחים אותנו במדויק כיצד לנהוג ולתת מענה כוללני בתחומי הרפואה, החינוך, השיקום והעבודה יחד עם המשפחה הרחבה. אנו מנסים לקיים את ערכי תורתנו ואמונתנו, ויחד עם זאת לתת מענה מתאים לנפשו ולגופו של הילד, להוריו ולסביבתו, ולענות באופן מיטבי על צרכיהם של כל אלה. פעמים רבות קשה לדעת כיצד לנהוג. אין תשובות פשוטות או ברורות שכתובות בספר. כמו שכתב הרמב"ן 'אי אפשר להזכיר בתורה כל הנהגות האדם'".

"ובכן", מסכמת גריבסקי, "מה עושים באותם אינספור מקרים? מנסים כמיטב יכולתנו. מנסים לעשות את הישר והטוב, גם במקום שבו אין הנחייה מדויקת. מנסים לנהוג לפי ערכי האהבה והכבוד והאמונה בזכות וביכולת של כל אדם ללמוד ולהתקדם ובאמונה כי חובתנו כבני אדם וכחברה, לאפשר ולהעניק חיים איכותיים ומשמעותיים למשפחות ולילדים\הצעירים הגרים ומטופלים בעלה. על ערכי "הישר והטוב" האלו התחנכנו ואותם אנו מנסים להטמיע הלאה, גם בקרב חברי עלה, הילדים היקרים וסביבתם ובחברה כולה. כך נמשיך ונעשה, וה' יהיה בעזרנו".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות במודיעין? 

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באייפון


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר