אחים לשטח (צילום: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות)
אחים לשטח (צילום: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות)

אחים לשטח: תוכנית למען אחים לילדים עם צרכים מיוחדים במודיעין

התוכנית מחזקת את הילדים ומגבשת ביניהם, מתוך כוונה לסייע להם בהתמודדותם המשפחתית המורכבת ולסייע למשפחה כולה. האמצעי: פעילויות בחיק הטבע

פורסם בתאריך: 22.4.19 15:32

מתגבשים, מתחזקים ומחזקים – ובכך תומכים במשפחה כולה: קבוצת 'אחים לשטח' של המרכז למשפחה במודיעין-מכבים-רעות היא קבוצה המאחדת ומלכדת אחים לילדים עם צרכים מיוחדים, במטרה ליצור קבוצת שייכות ולהראות לחברים בה כי יש עוד ילדים שחווים התמודדויות דומות. יחד החברים בקבוצה מתגבשים, מבינים יותר ויוצרים קשרים, וכך מסייעים למשפחה כולה ותומכים בה.

הכלי שנבחר לגיבוש הקבוצה הוא חיק הטבע, התפיסה שחיק הטבע מהווה זרז להתפתחות אישית. חברי הקבוצה לומדים לתקשר ולשרוד מחוץ לסביבה המוכרת להם, כאשר לעצם השהייה בחוץ יש השפעה חיובית על הבריאות הנפשית והפיזית של הילד.

הקבוצה נעה על הציר שבין העצמת משתתפי הקבוצה לבין השיח על המקום שלהם בהרכב המשפחתי, וההתמודדות עם האחים עם הצרכים המיוחדים. היציאה לטבע זימנה אפשרות לפגוש כוחות חדשים הטמונים באחים, וכן יצרה קשרים חדשים ועמוקים בין חברי קבוצה. נוסף על כך, יצירת תחושת שייכות לטבע עצמו, הסמוך למקום מגוריהם של המשתתפים, יצרה מקום בטוח עבורם וחיזקה את תחושת הביטחון לגבי האח המיוחד.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות במודיעין? 

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באייפון


את הקבוצה הנחתה לאורך השנה כולה נועה רגב, פסיכולוגית חינוכית וקלינית ומדריכה בחוגי טבע וסיירות מטעם החברה להגנת הטבע במודיעין. הקבוצה סיימה את פעילותה ביום שישי האחרון בפעילות ובסיור משפחתי בגבעת התיתורה, כמפגש הסיום של 'אחים לשטח'. המפגש היווה את אירוע השיא של הקבוצה שפעלה במסגרת המרכז למשפחה של האגף לשירותים חברתיים בעירייה.

המרכז למשפחה הינו שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות. המרכז מיועד למשפחות שלהן ילדים עם מוגבלות בגיל לידה עד 25, השייכות לאוכלוסיית היעד של מנהל המוגבלויות במשרד הרווחה (ילדים על הרצף האוטיסטי, ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית וילדים עם לקויות פיזיות וחושיות). השירות ניתן לבני המשפחה – הורים, אחים ואחיות, סבים וסבתות, וכן לאנשי מקצוע ולקהילה הרחבה, ומטרתו לחזק את החוסן המשפחתי, לשפר את איכות חיי המשפחות, ליצור קהילה מקומית של משפחות מיוחדות וליצור שינוי עמדות כלפי ילדים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

השירות הינו קהילתי-קבוצתי, רב נכותי ובבסיסו משתף את ההורים דרך יצירת קבוצת מנהיגות של הורים פעילים בתכנון ובהפעלת השירות. המענים ניתנים באמצעות קבוצות תמיכה, הנגשת מידע, הרצאות, פעילויות פנאי והפגה, התנדבות, הסברה ושינוי עמדות.

הרציונל שעומד מאחורי הקמת השירות הינו שמשפחות לילדים עם מגוון מוגבלויות מתמודדות עם אתגרים לא פשוטים הדרושים משאבים רגשיים ונפשיים לצד משאבי זמן וכסף. התמודדויות יום יומיות מורכבות אלו עלולות לגרום למשפחה להתבודד ולהתכנס בתוך עצמה. השירות המשלים למשפחות נועד לתמוך במשפחות בדרכים שונות, ובין היתר להפגיש בין משפחות לילדים עם מוגבלות, לחלוק בהתמודדות ולהיות חלק פעיל ועוצמתי בקהילה.

תגיות:

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר