עמדת פחי מיחזור (צילום: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות)
עמדת פחי מיחזור - ומה עם עוד מתקנים לפסולת אלקטרונית? (צילום: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות)

מודיעין ממחזרת: קמפיין עירוני לעידוד מיחזור פסולת אלקטרונית וזכוכיות

הפסולת האלקטרונית מהווה 70 אחוזים מהגורמים המזהמים בפסולת הביתית. הקמפיין שהשיקה עיריית מודיעין מיועד להעלות את המודעות לחשיבות העניין

פורסם בתאריך: 30.12.18 08:00

ממחזרים פסולת אלקטרונית: בימים אלו משיקה העירייה קמפיין להעלאת המודעות למִחזור פסולת אלקטרונית בעיר. מדובר בקמפיין משותף של אגף שפ"ע ותאגיד מ.א.י, ומטרתו לעודד את מִחזור הפסולת הזו, שמהווה אומנם רק שני אחוזים מהפסולת הביתית, אך חלקה בגורמי הזיהום המצויים בפסולת הביתית גדול ביותר, ועומד על כ-70%.

בעיר מוצבות כיום שלוש עמדות מִחזור לפסולת אלקטרונית בגודל קטן ובינוני, כדוגמת מכשירי מיקרוגל, קומקומים, טלוויזיות, מחשבים ועוד. העמדות ממוקמות במתחם גנים ונוף במכבים (בסוף דרך הראשונים), ליד החווה האקולוגית חווה ואדם (ברחוב גינת האלה 261) ובחנייה האחורית של תיכון עירוני ב' ע"ש יצחק רבין (עמק יזרעאל 4).

נוסף עליהן, מוצבות עמדות מחזור לפסולת אלקטרונית קטנה עד 50 ס"מ, כדוגמת סוללות, בבתי הספר היסודיים ובמרכולים שבמרכזים המסחריים. ביחידה לאיכות ולתכנון סביבתי בעירייה מציינים כי הוספת עמדות המִחזור בבתי הספר היסודיים מהווה מהלך משמעותי ביצירת הסברה חינוכית, וניכר כי מאז שהוצבו עמדות אלו ישנה מוטיבציה בקרב התלמידים וקהילות בתי הספר למחזר פסולת כזו.

במקביל לפעילות זו, הורחב 'פרויקט החללית', של תאגיד מ.א.י ושל היחידה לאיכות ולתכנון סביבתי, לבתי ספר יסודיים נוספים בעיר, לאחר שנעשה פיילוט מוצלח בשנה שעברה בשני מוסדות. השנה, כאמור, פועל הפרויקט ב-16 בתי ספר ובמסגרתו מקבלים התלמידים ערכות לבניית חלליות מקרטון, שאותן הם מעצבים כיד הדמיון ושמים בתוכן סוללות למחזור. החלליות יוצגו בתערוכות בבתי הספר, ולאחר מכן 'ישוגרו' למוקדי מחזור של פסולת אלקטרונית.

מחזיקת תיק איכות הסביבה בעירייה, הילה בן אליעזר: "הפסולת האלקטרונית מהווה חלק משמעותי מגורמי הזיהום הסביבתי של הפסולת הביתית, ולכן החלטנו לעודד ולהעלות את המודעות לנושא החשוב הזה בקרב התושבים. בד בבד, אנו עורכים פעולות הסברה וחינוך בבתי הספר להעלאת המודעות הסביבתית בכלל והמודעות לחשיבות המחזור בפרט".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החשובות במודיעין? 

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר מודיעין" באייפון


בתוך כך, יוצא לדרך במודיעין גם אתגר מִחזור אריזות הזכוכית: קמפיין חדש לעידוד מִחזור זכוכיות הושק במודיעין-מכבים-רעות, והוא לא רק ייטיב עם הסביבה – הוא גם ייטיב עם התושבים, שארבעה מהם יזכו לכרטיס טיסה לאי הזכוכית באיטליה.

הקמפיין, שהחל לפני ימים אחדים ויימשך עד לסוף החודש, ב-31.12, מיועד להעלות את המודעות לפח הסגול, שנמצא בנקודות שונות ברחבי העיר ובעוד 207 רשויות מקומיות נוספות ברחבי הארץ, ומיועד למִחזור של אריזות זכוכית ריקות.

במסגרת הקמפיין יתקיים מבצע איסוף אריזות זכוכית לפחים הסגולים, שמטרתו לחשוף את התושבים למקומם הפחים המתאימים בקרבת מקום מגוריהם, ולהגדיל את כמות אריזות הזכוכית המושלכות אליו. היעד שהציב תאגיד תמיר עד לסוף חודש דצמבר הוא איסוף של 555 טון אריזות זכוכית.

על מנת לקדם את נושא מִחזור הזכוכית, נהגה רעיון מקורי: התושבים מתבקשים להדביק על גבי אריזת זכוכית ריקה את פרטיהם (שם, שם משפחה, כתובת וטלפון), ולהשליכה לפח הסגול הקרוב. עם סיום הקמפיין תיערך הגרלה, וארבעת הממחזרים שיעלו בגורל – מתוך האריזות שהושלכו לפח המחזור הסגול – יזכו בכרטיס טיסה ושהות זוגית באי הזכוכית שבאיטליה.

מהעירייה נמסר כי הפחים הסגולים פרוסים בכל רחבי העיר, וכי רשימה מלאה של המקומות המדויקים ניתן למצוא באתר העירייה, בלשונית 'איכות וסביבה' – מחזור. כיום, פזורים ברשויות המקומיות בארץ 4,438 מתקני מחזור לזכוכית, המשרתים יותר מחמש מיליון משפחות במדינת ישראל.

אריזות הזכוכית הנאספות מהפחים ברחבי הארץ מועברות לאתר מיון והפרדה בצפון – שם מנקים את הזכוכית, ולאחר מכן הן מועברות למפעלי המחזור. במפעלים עוברת הזכוכית תהליך של מיון על פי צבעים, ולאחר מכן היא מותכת, מומסת והופכת למוצר חדש.

אריזות הזכוכית מופרדות מיתר האריזות למחזור, אלו המושלכות לפח הכתום, משום שערבוב של זכוכית עם אריזות נוספות מהווה פגיעה בחומרים הנוספים, ומקשה על מיון האריזות לסוגיהן. על כן הוחלט על מתקן נפרד למחזור חומר זה.

מנכ"ל תאגיד תמיר, רני איידלר: "הפרדה ומחזור אריזות זכוכית הנם אמצעים חשובים למניעת שימוש במשאבי הטבע מתכלים, וזאת לאור העובדה כי ניתן למחזר זכוכית אינספור פעמים. אודה לכל תושבי מודיעין שיצטרפו ויחלו להפריד בשגרה גם את אריזות הזכוכית בביתם".

תגיות:

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר