עו"ד אביבית מליק (צילום: תקווה מהבד)
עו"ד אביבית מליק (צילום: תקווה מהבד)

הטיפ המשפטי של עו"ד אביבית מליק: ייפוי כוח מתמשך – החלופה החדשה למינוי אפוטרופוס

מה קורה כשמסיבות שונות אדם מאבד את כשירותו וכבר אינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו?

פורסם בתאריך: 13.3.18 20:59

במהלך הרגיל של חיינו, כל אדם כשיר לנהל את ענייניו ולקבל החלטות באופן עצמאי.

אולם, מה קורה כאשר, מסיבות שונות (פגיעה קוגניטיבית כתוצאה מתאונה, מחלות נפשיות, מחלות זקנה כגון דמנציה או מוגבלות אחרת) אותו אדם מאבד את כשירותו וכבר אינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו?

עד אפריל 2017 היתה אפשרות אחת בלבד בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 (חוק הכשרות) והיא מינוי אפוטרופוס לאותו אדם על ידי בית המשפט. הליך ארוך, מסורבל, השולל כמעט באופן גורף את השליטה של האדם על גופו ורכושו, על תהליך מינוי האפוטרופוס, על זהות האפוטרופוס והפיקוח עליו.

באפריל 2017 נכנס לתוקפו תיקון מס' 18 לחוק הכשרות שהוסיף, בין השאר את האפשרות לערוך "ייפוי כוח מתמשך", מסמך המהווה מהפכה של ממש בתחום הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

להורדת האפליקציה של "כל העיר מודיעין"

אז מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך שבמסגרתו אדם (הממנה) מסמיך אדם אחר (מיופה הכוח) לפעול בשמו ביום שבו הממנה לא יוכל לקבל החלטות.

בכל שלב בחייו של אדם, כל עוד הוא כשיר ומבין, יכול אדם (הממנה) למנות לעצמו מיופה כוח, שבדרך כלל יהיה אדם קרוב או בן משפחה, שהממנה סומך עליו שיטפל בענייניו באופן הטוב ביותר, ולהעניק לאותו מיופה כוח סמכויות והנחיות כיצד לפעול בכל הנוגע לענייניו הרפואיים, הרכושיים והאישיים, ביום שבו הממנה לא יוכל לקבל החלטות בעצמו.

הממנה יכול למנות מספר מיופי כוח לעניינים שונים, או למנות מיופה כוח חליפי, במידה וייבצר מאחד ממיופי הכוח מלמלא את תפקידו.

בנוסף, הממנה יכול לקבוע בייפוי הכוח המתמשך גם אנשים מיודעים שיקבלו מידע או דיווחים ממיופה הכוח ויהוו מעין גוף מפקח.

כיצד עורכים ייפוי כוח מתמשך?

עריכת ייפוי כוח מתמשך חייבת להיערך בפני עורך דין, אשר עבר הכשרה של האפוטרופוס הכללי, המסמיכה אותו לטפל בעניין ושאין לו כל עניין אישי בייפוי הכוח.

עוד טרם עריכת ייפוי הכוח המתמשך תיערך פגישה בין עורך הדין והממנה וכן עם מיופה או מיופי הכוח בכדי לברר עם הממנה מהן ההנחיות שברצונו להסדיר במסגרת ייפוי הכוח וכן בכדי לברר עם מיופי הכוח את הסכמתם למינוי.

הממנה יכול לקבוע קביעה כללית – מיופה הכוח הוא האדם המוסמך לקבל בשמו החלטות עתידיות ולהשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת לגבי תוכן ההחלטות, או שהוא יכול לפרט מהו רצונו לגבי תוכן ההחלטות שיתקבלו בנושאים השונים וזאת באמצעות קביעת "הנחיות מקדימות" כמו הסדרי מגורים עתידיים בנסיבות מסוימות או טיפול מסוים בעניינים רכושיים.

במידה וממנים מספר מיופי כוח, ניתן לקבוע את היקף האחריות והסמכויות של כל אחד מהם ומי יכריע במצב של מחלוקת ביניהם.

לאחר עריכת ייפוי הכוח המתמשך על פרטי פרטיו ולאחר שהממנה מאשר בחתימתו על המסמך שהוא מבין את המשמעות של מתן ייפוי הכוח, ושהדבר נעשה בהסכמה חופשית שלו, ייפוי הכוח המתמשך יופקד על ידי עורך הדין אצל האפוטרופוס הכללי ועוה"ד יקבל על כך אישור הפקדה.

 

מתי ייכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקף?

כניסתו של ייפוי הכוח המתמשך לתוקף תתקיים כאשר האדם שנתן את ייפוי הכוח המתמשך אינו מסוגל לקבל החלטות ו"להבין בדבר".

בייפוי כוח מתמשך, להבדיל ממינוי אפוטרופוס, הממנה בעצמו רשאי לקבוע בעצמו כיצד ייקבע כי אינו "מבין בדבר". כך למשל, יכול הממנה להחליט כי ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף בהחלטה משותפת של מיופה הכוח ורופא המשפחה שלו או בחוות דעת רפואית.

אם לא קבע דבר, ייכנס ייפוי הכוח לתוקף על פי חוות דעת מומחה.

כאשר התקיימו תנאי הכניסה לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך, על מיופה הכוח להודיע על כך לממנה ולאחר מכן לאפוטרופוס הכללי.

החל מהמועד שבו נכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקף הוא יעמוד בתוקפו עד לפקיעתו.

חשוב להדגיש כי החוק קובע כי יש להתחשב ברצונו של הממנה ולכבד אותו בכל עת, כך שאף לאחר כניסת ייפוי הכוח לתוקף, על מיופה הכוח להמשיך ולברר את רצון הממנה, ככל שהוא נמצא במצב בו הוא מסוגל לבטא את רצונו.

 

היתרונות בעריכת ייפוי כוח מתמשך לעומת אפוטרופוסות:

שליטה על זהות "האפוטרופוס" – מיופה הכוח.

שליטה על אופן הטיפול בענייניו הרכושיים, אישיים והרפואיים של הממנה.

שליטה על זהות הגוף המפקח (מיודע או מיודעים).

התחשבות ברצונו של הממנה גם לאחר כניסת ייפוי הכוח לתוקף ככל שניתן.

לסיכום, מהפכת ייפוי הכוח המתמשך שמה בראש מעייניה את האדם, רצונו וכבודו, ולכן מומלץ לערוך ייפוי כוח מתמשך עוד היום כשהדבר אפשרי וקל לביצוע, כדי לא להגיע ליום שבו אין ברירה וחייבים לבקש מינוי אפוטרופוס מבית המשפט.

רצוי לערוך ייפוי כוח מתמשך פשוט ופרקטי, כדי לא להקשות על מיופה הכוח בביצוע פעולות שוטפות ולאפשר לו לפעול באופן יעיל ומהיר ובמידת הצורך, לנסח הנחיות פשוטות ובהירות ככל האפשר, בהתאם לרצון הממנה, אשר עשויות למנוע סכסוכים ומחלוקות בין בני המשפחה בעתיד.

 

עו"ד ונוטריון אביבית מליק,

מוסמכת לטפל ולערוך ייפוי כוח מתמשך בהתאם להכשרה על פי דין, מטעם האפוטרופוס הכללי ומשרד המשפטים ומוסמכת לפי החוק לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות ומסמך הבעת רצון.

053-2800634

תגיות:

תגובות

תגובה אחת
  1. אשרת פחימה

    אדיבה ותמיד נחושה לעזור במקצועיות רבה וסבלנות. ממליצה בחום! תודה על כל העזרה אביבית יקרה

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר